Monday, December 29, 2014

Új Év - Új Blog

Bő fél év után ismét egy kicsit személyesebb hangvételű írás következik, aminek az oka az, hogy ez a Blog a jövőben nem frissül tovább, de helyette februártól egy másik indul el. Ez a Blog közel 10 éve létezik, és ezalatt 514 bejegyzés született, számtalan befektetési tudnivalóról, ötletről, stratégiáról, több tízezer olvasónak - reményeim szerint - sokat segítve saját pénzügyi helyzetének további javításában. Nemcsak általános tanácsok kerültek leírásra, hanem olyan szakterületekről volt szó, amelyekről korábban Magyarországon senki vagy csak nagyon kevesen és nagyon elvétve tettek említést. Ilyen volt a technikai elemzés, az amerikai és egyes feltörekvő részvénypiacok, az automatizált kereskedés, abszolút hozamú stratégiák és a Hedge Fund-ok világa, amelyről még önálló blog is született.

Az eltelt 10 év alatt természetesen a Blog írójaként is rengeteg további szakmai tapasztalatra tettem szert, hol nehézségekből, hol sikerekből szereztem új tapasztalatokat. Persze nemcsak a gyakorlat által, hanem elméleti szinten is továbbképeztem magam, egyrészt szakmai érdeklődésből, másrészt azért, hogy minél magasabb színvonalú szolgáltatásokat nyújthassak az ügyfeleimnek. Az ember eközben azt is igyekszik előtérben tartani, hogy személyében is fejlődjön, és idővel ez egyre inkább abba az irányba tereli, ami által egyre fontosabbá válik a saját közösségével és a társadalommal szembeni felelősségérzet. Úgy is megfogalmazhatom, hogy gyerekként az ember inkább kapni szeret, és ritkán jut az eszébe, hogy adjon másoknak, de felnőttként ez megfordul és sokkal inkább a tenni akarás kerül az előtérbe. Az hogy adjon valamit a környezetének és a világnak.

Sokan persze csak fizikai szempontból jutnak el a felnőttkorba és lélekben gyerekként élnek tovább, csak azt nézve, hogy mit kapnak ők az élettől és a világtól. Megint mások átesnek a ló másik oldalára és kizárólag felnőttként viselkednek, ami miatt elfelejtik élvezni az életet, vagy szándékosan megtagadják ezt. A kettő nem zárja ki egymást, időnként lehetünk gyerekek, máskor felnőttek is. A jövő évtől ezt a befektetési területen is szeretném bebizonyítani. Lehetséges úgy a megtakarított és későbbi nagy célokra félretett pénzünket úgy befektetni, hogy felnőtt módon segítünk másokon, de a hozamok által mi magunk is jól járjunk. Felnőtt és gyermeki énünk is elégedett lehet.

1997-ben kezdtem el nyári gyakorlaton dolgozni egy alapkezelő cégnél, majd egy brókercégnél. Annak idején még létezett a nyílt kikiáltásos kereskedés a BÉT-en, elképesztő élmény volt ott lenni, és egy kicsit még segédkezni is a brókereknek információkkal, amit a szaladgálás és kiabálás közben nem lett volna idejük összeszedni. Azóta közel 18 év telt el, több nagy projektben is dolgoztam, saját céget építettem fel, nagy tudású emberekkel dolgozhattam együtt, olyan hibákat követtem el, amikből tanulhattam - és ez alatt a 18 év alatt reményeim szerint a szakmai pályafutásom is nagykorúvá érett. Éppen ezért tovább kell lépnem.

Februárban ismét egy olyan szolgáltatást mutatok be, amivel Magyarországon még senki sem foglalkozik. Olyan felnőtteknek, akikben azért még maradt valami a gyermeki énjükből. Szeretnek jót tenni, de azt is szeretik, ha ők maguk is jól járnak. Egyelőre csak annyit szeretnék elárulni, hogy társadalmi és környezetvédelmi szempontból is hasznos befektetésekkel fogok foglalkozni. Kicsit bővebben itt erről már olvashatsz: www.bwm.hu/sri, de a lényeget februártól olvashatod majd. 

Mindez teljes profilváltással fog járni, ami miatt a 2004 óta már jól megszokott Bridge Wealth Management nevet is lecseréljük, de marad a szakmai háttér, a stratégiai partner és széleskörűbbé, gyakoribbá változik a kommunikáció is. Rengeteg új befektetési javaslat, stratégia, tanács, konkrétum lesz, a változás csak annyi, hogy már nem ezen a csatornán. Tavasszal már jeleztem, hogy a teendőim miatt csak havi egy összefoglaló bejegyzésre futja az időmből, és eldől, hogy miként érdemes folytatni. Mostanra eldőlt: a Bridge Wealth Management Blog mind a profilváltás, mind pedig a névcsere miatt nem folytatódik. Egy bejegyzés még lesz februárban, amikor egy új Blog indulását is bejelentem. Ez a Blog természetesen itt marad, és az összes korábbi bejegyzés olvasható marad.

Mit kell tenni és tudni, hogy a cégünk tevékenységét, és a tanácsokat továbbra is lehessen követni?

  • Nézz vissza erre e Blog-ra februárban, illetve a jobb felső sarokban add meg az email címedet, hogy ne maradj le a nagy bejelentésről.
  • Iratkozz fel a hírlevélre a www.bwm.hu oldalon! Aki ezt megteszi, az már a profilváltás után is megkap email-en minden fontos információt, nem kell majd újra feliratkozni.
  • Like-old a Bridge Wealth Management Facebook oldalát. Ez sem fog folytatódni, de több alkalommal is jelezni fogom az új Facebook oldal és egyéb csatornák indulását februárban. 
  • Ha fent vagy a LinkedIn-en, nyugodtan jelölj ismerősnek itt is, elég akár annyit is jelezned, hogy a Blog olvasója vagy.
  • A legjobb hír pedig az, hogy az új Blog-on sokkal több és gyakoribb bejegyzés, illetve hasznos információ lesz, mint ami itt az utóbbi időben volt.

Köszönöm, hogy eddig is követted a Blog-ot, a kérdéseket és visszajelzéseket. Ezúton is szeretnék Boldog Új Évet kívánni a Blog minden olvasójának! Jövőre, már egy új Blog-on találkozunk.

Sunday, August 31, 2014

Augusztusi összefoglaló

Augusztusban a pénzügyi piacok nagy hangulatváltozásokat mutattak. Ez részben geopolitikai okokkal, részben egyes régiókra jellemző (pl. Európa) gyengülő makrogazdasági adatokkal volt indokolható. A kockázatkerülés globális szinten is mindenhol kézzel tapintható volt, ami jól meglátszott a csökkenő állampapír hozamokon. A részvénypiacok egy része, így az amerikai is azonban ezt hamar kiheverte, illetve figyelmen kívül hagyta, és több vezető tőzsdeindex is mindenkori csúcsokra emelkedett. Ez nem egy izgalmas pozíciófelvételi lehetőséget teremtett. Nem egy ilyenről jó időben külön is beszámoltam például a sajtóban, Facebook oldalon, és persze ügyfeleknek is. 
  • Hasonló témakörben részletes cikket is írtam az Index-re, ezzel kapcsolatban nagyon sok visszajelzést kaptam, és továbbra is szívesen válaszolok bárki kérdéseire. Szeptemberben akár további érdekes beszélgetést is láthatsz/hallhatsz erről, de a részleteket később, a Facebook oldalon árulom csak el. 
  • A Figyelőben megjelent egy cikkem a Herbalife nevű, amerikai központú főként étrendkiegészítőket forgalmazú vállalat feletti marakodásról. Van (dollár)milliárdos, aki long, és van aki short pozíciót vett fel a papírban, az árfolyam pedig emiatt is nagyon hektikusan mozog. Valamelyik irányban nagy mozgás lesz a következő hónapokban érdemes néha rápillantani majd.
  • A Népszabadságban rendszeresen jelennek meg a heti makrogazdasági előzetesben előrejelzéseink, illetve kommentjeink a várható adatok kapcsán. Ezeket mindig a hétfői számban találod meg.
Ezeket a cikkeket, vagy az erről szóló azonnali értesítéseket azonnal láthatod, ha a Facebook-on követed a Bridge Wealth Management oldalát. Külön javasolt like-olni a geopro.hu Facebook oldalát is.

---

Amire szeptemberben elsősorban érdemes figyelni:

  • Alibaba IPO. A kínai e-kereskedelmi óriás már mostani információink szerint is minden idők legnagyobb részvénykibocsátását viheti végbe, de véleményem szerint a növekedési lehetőségek miatt még nagyobb durranás is lesz a tőzsdei szereplés, mint azt akár az optimista elemzők várják. Ez nemcsak a cég részvényét tekintve jelent lehetőséget, hanem az egyik fő tulajdonos, a Yahoo árfolyamára is hatással lehet. A Facebook-on már tippelgettünk, hogy mi is történhet. 
  • Egyre több papír esetén látszik izgalmas árfolyamalakulás az adatvédelmi al-ágazatban, amelyre még májusban hívtam fel a figyelmet. A napokban a Check Point Software Technologies futott 13 éves csúcsra, és nem lehet tudni, hogy hol van még a vége a történetnek. 
  • Update részvény. Biztosan nem fogok jegyezni belőle, több aggasztó információ is van a Kibocsátási Tájékoztatóban, erről itt írtam bővebben.
  • Állampapír hozamok. Jó indikációt jelent, hogy milyen a hangulat a piacokon, és többet is le lehet szűrni belőlük, mint a néhol már-már kaotikusan alakuló geopolitikai eseménysorozatok boncolgatása helyett, amire a befektetők amúgy is aktuális hangulatuk alapján reagálnak. 
  • Néhány héten belül lesz egy fontos, a nagyon lecsökkent banki kamatok értékes alternatíváiról szóló konferenciánk. Erről itt is, a Facebook oldalon is beszámolok majd, de ha nem akarsz lemaradni erről, akkor a BWM hírlevélre mindenképpen iratkozz fel.


---

Ha az elemzéseket hasznosnak találod, és úgy gondolod, hogy a jelenlegi befektetéseid kialakításában tudok segíteni, akkor érdemes igénybe venned a Portfóliódoktor szolgáltatást. Ennek során átnézzük meglévő portfóliódat és a kijelölt céljaid mentén javaslatot teszek az eszközök összeállításának optimalizálására. Az első konzultáció díjmentes. Abban viszont kérem a megértésedet, hogy még augusztus folyamán is kevesebbet tartózkodom itthon, ezért esetenként előfordulhat, hogy csak 2-3 héttel a jelentkezés utánra tudok időpontot adni. 

---

A tavasszal elindult a BF Indicators.com még pihen, de későbbre új mutatók bemutatását tervezem. Emlékeztetőül amely egy olyan elemző oldal, ahol egy egészen egyedi és új oldalról vizsgálom az árfolyamokat. Azoknak javasolt, akik angol nyelven jól értenek, és legalább egy éves tapasztalatuk van a tőzsdei kereskedés világában. Érdemes az oldal Facebook és Twitter oldalát követni, de még inkább javaslom, hogy iratkozz fel a hírlevélre, amelyen az aktuális bejegyzésekről értesítést küldök.

---

Ha van kérdésed, nyugodtan küld el az info@bwm.hu címre.

Sok Sikert kívánok a Befektetéseidhez:

Faluvégi Balázs

Thursday, July 31, 2014

Júliusi összefoglaló

A július nálam is inkább a nyár jegyében telt, a hónap felét pihenéssel töltöttem, ezért kevesebb befektetési tipp és cikk született, de az ősz ebben is hoz majd több újdonságot. Remélem a blog olvasói is kihasználjak az (olykor) jó időt egy kis tó és tengerparti pihenésre, vagy fesztiválozásra. Ha pedig éppen rosszabb az idő, akkor érdemes átnézni az alábbiakat.
  • A Haszon Magazinban új tippem jelent meg, egy kisebb adatbiztonsági cégről, a Vasco Data Security-ről (VDSI). Az árfolyam július második felében meg is ugrott, ezzel kapcsolatban egy rövid frissítést is közzétettem.
  • A Népszabadságban most már rendszeresen jelennek meg a heti makrogazdasági előzetesben előrejelzéseink, illetve kommentjeink a várható adatok kapcsán. Ezeket mindig a hétfői számban találod meg.
  • Két rövid interjú (1, 2) is megjelent a Gazdasági Rádióban, ahol a Japán makroadatok alapján elemezzük a várható hatásokat a szigetországban. Az biztos, hogy az Abenomics az eddigi legbátrabb kísérlet a gazdaság kirángatására a szenvedésből, de az összes célkitűzés elérése nagyon nehéznek tűnik.
  • A hetente (csütörtökönként) megjelenő  Szabad Földben rendszeresen jelennek meg cikkeink, elsősorban az árupiacok területéről.
Aktuális írások a Geo Professional Portfolio Zrt. oldalain:
  • Kenguruk földjén - az ausztrál piacra történő befektetés várható eredményeiről.
Az összes írásom a Geo oldalain ide kattintva érhető el

Rövid kommentek egyes fontos hírekhez:
Veseta Nándi makrogazdasági összefoglalóit továbbra is nagyon érdemes követni, főleg a Héják és Galambok címűt, amely a Figyelőben az amerikai monetáris politika helyzetét elemezte. Most is rengeteg múlik Yellen és társainak a döntésein, illetve nyilatkozatain, az árfolyamokra gyakorolt hatásuk miatt.

Ezeket a cikkeket azonnal láthatod, ha a Facebook-on követed a Bridge Wealth Management oldalát. Külön javasolt like-olni a geopro.hu Facebook oldalát is.

Ha az elemzéseket hasznosnak találod, és úgy gondolod, hogy a jelenlegi befektetéseid kialakításában tudok segíteni, akkor érdemes igénybe venned a Portfóliódoktor szolgáltatást. Ennek során átnézzük meglévő portfóliódat és a kijelölt céljaid mentén javaslatot teszek az eszközök összeállításának optimalizálására. Az első konzultáció díjmentes. Abban viszont kérem a megértésedet, hogy még augusztus folyamán is kevesebbet tartózkodom itthon, ezért esetenként előfordulhat, hogy csak 2-3 héttel a jelentkezés utánra tudok időpontot adni. 

---

A tavasszal elindult a BF Indicators.com most pihen, de későbbre új mutatók bemutatását tervezem. Emlékeztetőül amely egy olyan elemző oldal, ahol egy egészen egyedi és új oldalról vizsgálom az árfolyamokat. Azoknak javasolt, akik angol nyelven jól értenek, és legalább egy éves tapasztalatuk van a tőzsdei kereskedés világában. Érdemes az oldal Facebook és Twitter oldalát követni, de még inkább javaslom, hogy iratkozz fel a hírlevélre, amelyen az aktuális bejegyzésekről értesítést küldök.

---

Emellett persze itt a Blog-on a jövő hónapban is lesz legalább egy összefoglaló. A jobb felso sarokban feliratkozva az automatikus értesítéseket is megkapod, emellett www.bwm.hu oldalon a hírlevélre feliratkozva további tippeket is kapsz.

Ha van kérdésed, nyugodtan küld el az info@bwm.hu címre.

Sok Sikert kívánok a Befektetéseidhez:

Faluvégi Balázs

Monday, June 30, 2014

Júniusi összefoglaló

Ebben a hónapban is folytatom a szokásos havi összefoglaló közzétételét, itt megtalálhatóak a legfontosabb hírek és befektetési tippek, amelyeket a különböző oldalakon, illetve a sajtóban megjelentettem.

Korábban már írtam arról, hogy stratégiai együttműködésem van április óta a Geo Professional Portfolio Zrt-vel. A cég vezetőjével, a Felügyelet és a BÉT korábbi vezetőjével, Pacsi Zoltánnal most egy érdekes interjú is készült, amely a júniusi Forbes-ban volt olvasható:
A cég oldalán és több médiumban ebben a hónapban az alábbi befektetési témakörű, ötletadó jellegű cikkek jelentek meg:
  • Energia szektor ETF (XLE) vételi javaslat, és a következő haviban is lesz egy másik, amit egyelőre érthető módon nem árulhatok el - Haszon Magazin
  • Heti összefoglaló a várható makrogazdasági adatokról (06.30.) - Népszabadság
Az összes írásom a Geo Professional Portfolio Zrt. oldalain:
Az összes írásom a Geo oldalain ide kattintva érhető el

Rövid kommentek egyes fontos hírekhez:
Mindezek mellett javaslom, hogy olvasd rendszeresen kollégám, Veseta Nándi makrogazdasági összefoglalóit is.

Ezeket a cikkeket azonnal láthatód, ha a Facebook-on követed a Bridge Wealth Management oldalát. Külön érdemes like-olni a geopro.hu Facebook oldalát is.

Ha az elemzéseket hasznosnak találod, és úgy gondolod, hogy a jelenlegi befektetéseid kialakításában tudok segíteni, akkor érdemes igénybe venned a Portfóliódoktor szolgáltatást. Ennek során átnézzük meglévő portfóliódat és a kijelölt céljaid mentén javaslatot teszek az eszközök összeállításának optimalizálására. Az első konzultáció díjmentes. Abban viszont kérem a megértésedet, hogy a nyár folyamán én is kevesebbet tartózkodom itthon, ezért esetenként előfordulhat, hogy csak 2-3 héttel a jelentkezés utánra tudok időpontot adni. 

---

A májusban elindult a BF Indicators.com sem áll le. Emlékeztetőül amely egy olyan elemző oldal, ahol egy egészen egyedi és új oldalról vizsgálom az árfolyamokat. Azoknak javasolt, akik angol nyelven jól értenek, és legalább egy éves tapasztalatuk van a tőzsdei kereskedés világában.

Érdemes elolvasni az ehavi bejegyzést két egyedi részvényről:
A korábbi bemutató és leíró jellegű bejegyzések itt olvashatóak:
Érdemes az oldal Facebook és Twitter oldalát követni, de még inkább javaslom, hogy iratkozz fel a hírlevélre, amelyen az aktuális bejegyzésekről értesítést küldök.

---

Emellett persze itt a Blog-on a jövő hónapban is lesz legalább egy összefoglaló. A jobb felso sarokban feliratkozva az automatikus értesítéseket is megkapod, emellett www.bwm.hu oldalon a hírlevélre feliratkozva további tippeket is kapsz.

Ha van kérdésed, nyugodtan küld el az info@bwm.hu címre.

Sok Sikert kívánok a Befektetéseidhez:

Faluvégi Balázs

Friday, May 30, 2014

Májusi összefoglaló

Ahogy ígértem minden hónapban írok ide a Blog-ra egy rövid összefoglalót arról, hogy miként állnak most a pénzügyi piacok, és milyen befektetési ötletek merülnek fel.

A napokban elindult a BF Indicators.com, amely egy olyan elemző oldal, ahol egy egészen egyedi és új oldalról vizsgálom az árfolyamokat. Azoknak javasolt, akik angol nyelven jól értenek, és legalább egy éves tapasztalatuk van .

Az első három bejegyzés már most is olvasható:
Érdemes az oldal Facebook és Twitter oldalát követni, de még inkább javaslom, hogy iratkozz fel a hírlevélre, amelyen az aktuális bejegyzésekről értesítést küldök.

Az indikátor rendszer, amelynek a bemutatását elkezdtem persze nem önmagáért van, a portfóliókezelési tevékenységem során felhasználom azt. Ahogy a múlt hónapban itt a Blog-on jeleztem, nemrég a Geo Professional Portfolio Zrt-vel kezdtem el együtt dolgozni, amely cég több más ember mellett Pacsi Zoltán, korábbi Felügyelet és BÉT vezető nevéről is ismert. Írásaim itt is megjelennek, néhány példa:
  • A Figyelőben arról írtam, hogy az amerikai részvénypiac belsejében milyen változások zajlanak, ami miatt – ha folytatódik az emelkedés – egészen más részvényekre lesz érdemes koncentrálni, mint a trend korábbi szakaszában. Ezt az írást természetesen csak az előfizetők illetve az újságot megvásárlók olvashatják.
  • Ezen kívül pedig kitettem a Youtube-ra egy előadást, amely az adatbiztonsági részvényekben lévő lehetőségekről szól:


  • Ha pedig még több elemzést és tippet olvasnál, akkor akár napi rendszerességgel a Facebook-on is vannak kommentek, gyakran visszautalva a fent már említett befektetési lehetőségekre.
Emellett persze itt a Blog-on a jövő hónapban is lesz legalább egy összefoglaló. A jobb felso sarokban feliratkozva az automatikus értesítéseket is megkapod, emellett a www.bwm.hu oldalon a hírlevélre feliratkozva további tippeket is kapsz.


Sok Sikert kívánok a Befektetéseidhez:

Faluvégi Balázs

Wednesday, April 23, 2014

Életérzés modellből tömegautó? A Tesla legfontosabb kérdése.

“Taposs bele!” – mondja bátorítólag a Tesla bécsi kirendeltségének alkalmazottja, “Nyugodtan, nyomd ahogy csak tudod!”. Harmadszorra már nem kell kérni és a pedált tövig lenyomom. Sokfajta erős autót vezettem eddig, és nem egy adrenalint felturbózó autos eseményen vettem részt. Pördültem már meg a Hungaroring 12-es kanyarjában enyhén nedves aszfalton, miközben a mögöttem padlógázzal jövő alig tudott kikerülni. Húztam el autók mellett párhuzamos közlekedésben egy Ferrari F430-al. Hitetlenkedve tapadtam bele az ülésbe egy Ariel Atom volánja mögött. De a Tesla S P85 gyorsulása és úttartása semmivel sem összehasonlítható élmény. Bár az autó elektromos mivoltából tudható előre, már az is szokatlan, hogy egy nagyon halk sipító hang és a minimális szélzaj kivételével semmit sem hallani. Még furcsább az akkumulátorok elhelyezése miatt az alacsony súlypont által létrejött elképesztően erős úttartás. A teljes mixet mégis a szinte azonnal rendelkezésre álló, folyamatosan ugyanazon a szinten lévő elképesztően erős nyomaték teszi felejthetetlenné. Bár vannak hibrides és fokozatmentes váltós tapasztalataim, de amit a Tesla nyújt az mérföldekkel előbbre jár még ezeknél is, hiába nincs rángatás, vagy van sokáig egyenletes nyomaték ott is. A gyorsító (és nem gáz-) pedál lenyomására a fejem hátralökődött, belesüppedtem az ülésbe és egy ízes káromkodás hagyta el a számat. Mintha egy TGV, Shinkansen vagy akár MagLev sínre tettek volna rá, olyan határozott, egyenes vonalban és gyorsulást produkálva lőttünk ki. Szinte már képtelenségnek tűnik, hogy ezt az autót nem egy előre meghatározott vonalon húzza valami, és hogy mindez az erő belülről jön.


Peter Lynch a legendás alapkezelő híres volt arról, hogy az általa elemzett cégeket közvetlen közelről megvizsgálja, ügyfélként is. Egyszer egy szállodalánc részvény vásárlás előtt megszállt a cég egyik hoteljében, ahol többek között az ágyon ugrálva vizsgálta meg, hogy mennyire jók a szobában a bútorok, és a hasonló jelekből ítélve vajon milyen beruházásokra lesz később szükség. Nekem is nagy szerencsém, hogy nemcsak egy fantasztikus élményt, hanem egy új elemzési nézőpontot kaptam a termék kipróbálásával. Abban a pár percben ugyanis sokkal többet értettem meg a Tesla körüli hype-ból, mint azelőtt hónapokat eltöltve a grafikonokat, elemzéseket és a céges kimutatásokat vagy akár az elképesztő mennyiségű YouTube videót böngészve. A Tesla – egyelőre – egy életérzés modell. Itt többről van szó, mint az életstílusról, vagy a státusz szimbólumról. A cég eddigi sikereinek a kulcsa egy mondatban összefoglalható: Tesla-t azok vesznek, akik már most egy részt akarnak maguknak a jövőből, de az ár kivételével nem hajlandóak kompromisszumra az autójuk specifikációit illetően. Ezzel önmagában semmi gond sincsen, hiszen a legtöbb új vagy még inkább újragondolt technológiát tartalmazó terméket is első körben a hasonlóan gondolkozó emberek kezdték el vásárolni. A nagy kérdés az, hogy Musk-ék képesek lesznek-e a célcsoportot bővíteni a későbbiekben.


Kék Óceán az autóban

A Tesla mindent meg is tett, hogy a fent körülírt vásárlói réteget és gondolkozásmódot teljes mértékben kielégítse. Akár tudatosan, akár ösztönös ráérzéssel, de képesek voltak elérni az autóiparban is azt a jelenséget, amit más ágazatokban már sokan megvalósítottak. Ez az új piac, vagy piaci szegmens nyitása a Kék Óceán stratégia alapelveinek felhasználása révén.

Az autó erőforrásán túl az egyik legfontosabb újítás a műszerfal kialakítása volt. Bár a mobiltelefon területén már évek óta lezajlott az érintőképernyős forradalom, sőt még egy egészen új piac, a tableteké is megnyílt, a személygépjárművekben ez az újítás alig jelent meg eddig. A Tesla a gombok helyett szinte teljesen a képernyő érintésével teszi lehetőve a legtöbb beállítást. Ez nemcsak jól néz ki, de előnyösebb áttekintést is ad, ráadásul teljes mértékben átszabhatóvá teszi a felületet. Sőt, a folyamatos mobilnetes elérés által még a szoftverfrissítés miatt sem kell bemenni a szervízbe. A felhasználási lehetőségek pedig végtelenek. A kedvencem az volt, ahogyan a zene utastéren belüli eloszlását lehetett szabályozni. A legtöbb esetben ez gombokkal valósul meg, a jobb és baloldali, illetve az első és hátsó hangszóró hangerőt külön-külön szabályozva. Itt viszont elegendő újjal odahúzni a hangzás központját, ahol azt szeretnénk, és a hangszórók hangereje egymáshoz képest úgy kerül beállításra, ahogyan azt ösztönösen is elképzeljük. Autóhifihez értők valószínűleg ezt szakszerűbben meg tudnák fogalmazni, de az alábbi kép érzékelteti, hogy miről van szó.


A Tesla S tele van hasonló finomságokkal, és az újszerű megközelítés miatt eredeti, hasznos megoldásokkal. Ezek miatt pedig az életérzés vásárlók valóban a jövőben érezhetik magukat. A cég mérnökei egészen odáig merészkedtek, hogy nemcsak a teljes középkonzolt, hanem a kormánykerék mögötti részt is egy átszabható képernyővel cserélték le. Természetesen itt az érinthetőségnek már nem lenne értelme, de a nagy képernyőről beállítható az, hogy mi legyen látható a kijelző két oldalán, beleértve a sebességet, fogyasztási adatokat, térképet, vagy akár a zenét, ahogy erre példa látható a lenti képen. Az autó hatótávolságáról, teljesítményéről, és egyéb tényezőkről most külön már nem írok, ezt megtették sokan előttem, illetve én magam is egy tavaly nyári Index cikkben.


A kérdés az, hogy mire elegendő az, hogy a Tesla meghódította ezeknek a vásárlóknak a szívét (mindamellett, hogy észérveknek sincsenek híján a jómódú ügyfelek felé)? Az alábbi táblázatban az elektromos autó felhasználás látható néhány országban. Fontos kiemelni, hogy ez korántsem csak a Tesla eladásokat mutatja, de figyelembe véve a magas vételárat, és a cég által a szegmensbe hozott cool-faktort nem csoda, hogy részesedése a legtöbb helyen már igencsak jelentős, és a közeljövőben ez még javulni is fog. Van egy ország, amelyik kilóg a mezőnyből.            


A norvég helyzet két fő okra vezethető vissza. Az egyik a nagyon magas jövedelmi szint és a környezettudatosság együttese (például hiába van Szaud-Arábiában is magas a jövedelem, ha nincs környezettudatosság, vagy Bhutánban nincs magas jövedelem, így hiába magas a környezettudatosság). A másik ok pedig pénzügyi. Bár az ország nagy olajkitermelő, a benzin a világon az egyik legdrágább, és a személyautó vásárlásokat is komoly adók sújtják. Ami azonban nem vonatkozik az elektromos autókra, így ez szintén jelentős ösztönzést jelent a helyi piacon. Ha unod a dugókat és nem szeretsz a parkolásért fizetni, még inkább irigykedhetsz a norvég Tesla tulajdonosokra, mert ők használhatják a buszsávokat és az utcán sem kell fizetniük ha megállnak. Ám ahogy Norvégiában is a cél az, hogy elérjék az 50 000 üzembe helyezett elektromos autót, majd onnantól mind az adókedvezményeket, később mind a közlekedési kedvezményeket megvonják, így a világ más részein is számítani kell a környezetvédelmi ösztönzők fokozatos visszavonására. Emiatt az elektromos autóknak, így a Tesla-nak is pályaelőny nélkül kell felvennie a versenyt a belső égésű motorokat tartalmazó gépjárművekkel szemben. Ez a margin-okra minden bizonnyal érdemi hatással lesz, de ennek mértékét egyelőre még megbecsülni sem érdemes. A legtöbb elektromos autóból eddig Norvégiában a Nissan Leaf-et adják el, de az olcsónak nem nevezhető Tesla ott van a második helyen már az összes forgalomba helyezés tekintetében. Az idei első negyedévet tekintve pedig csak kettő darab autóval maradtak le a dobogó legfelső fokáról. A norvég kép tehát összességében egy jó laboratórium lehet a Tesla későbbi sikerei szempontjából, egyfajta betekintés a jövőbe. A kérdés, hogy akár egy ekkora siker átvitele más országokba elegendő-e az árazás fenntartásához.  

Márpedig az egyedi piacokon, igen nagy rugalmasságra lesz szükség. Az egyik ilyen problémát a Supercharger hálózatuk kiépítése jelenti. A Bécsben lévő kirendeltségen megtudtam, hogy 100 autónként 4 kiállásra van szükség nagy átlagban. Ez egy jó indikáció lehet egyékbént a későbbi sikerekre nézve, bár az új töltőpontok bejelentése csak korlátozott információ, mert a helyszínenkénti kiállás számot nem lehet tudni. Azért gyanítom, hogy az autó/kiállás hányados inkább magasabb lesz, mint most várják. Az osztrák fővárosban egyébként most kezdik építeni az első ilyet, alig 100 méterre a márkakereskedéstől (amelyek közül mindet maga a Tesla birtokol és üzemeltet), igen valószerűtlen helyen, egy raktárpark mellett a külvárosban, de mégsem közel a fő közlekedési útvonalakhoz. Egyébként dacára a rossz helyszínnek a bemutatóterem (lenti képen) nagyon szép, és szintén szakítva a konvenciókkal, egy nagy, kétszárnyú üvegajtó mögött látható a szervíz, amely motorolaj híján elképesztően tiszta.


A Supercharger fejlesztésre vonatkozó becslés azért is nehéz, mert sok országban már vannak kiépített töltőállomás hálózatok. Például Észtországban már az egész országot behálózzák az elektromos töltőállomások, az ország bármely pontjától 60 km-en belül van belőlük legalább egy. Ezek azonban lassabban töltenek (több tényezőtől függően, de jellemzően kétszer annyi ideig tart egy teljes – egyébként hosszú távon nem ajánlott – feltöltés), mint a Tesla Supercharger töltői. Egyelőre nem lehet tudni, hogy a hasonló, már meglévő hálózatokkal kapcsolatban mit tesz majd a Tesla. Ragaszkodik a saját megoldáshoz magasabb költségek mellett, vagy kockáztatja az elégedettségi problémákat. Minden jel az elsőre mutat, és eddig mindenhol ezt is alkalmazták, de előbb vagy utóbb a szabványosítás irányába is le fognak menni a töltőállomások, és aki egy ilyen háborúban a rossz oldalra áll, az nagyon sok pénzt veszíthet (egy példa: a Blue Ray Disc-ek előtt már létezett az ún. HD DVD, mégis az előbbi tarolta le a piacot a nagyfelbontású filmekkel pár éve, teljesen megsemmisítve az ellenfelét).


Fundamentális kép

Korábban erősen szkeptikus voltam a Tesla jövőjét illetően. Tavaly már látszott, hogy a cég sokkal több autót tud eladni, mint korábban gondoltam, és valóban komoly lehetőségként került be nagyon rövid idő alatt a premium kategóriás vásárlók tudatába. Ezzel párhuzamosan viszont a cég kapitalizációja is a sokszorosára emelkedett. A Tesla értékeltségi szintjei továbbra is hajmeresztőek – amennyiben a hagyományos eszközöket használjuk fel a fundamentális elemzésekhez. A versenytársakkal való összehasonlítás (peer group analysis) itt nem működik, mert nincs olyan autógyártással foglalkozó vállalat, aminek ennyire szűk és fókuszált terméksálája lenne (jelenleg csak az S modellt árulják), csak elektromos autókkal foglalkoznának, az üzleti modell is eltérő (pl. kizárólag csak saját tulajdonú márkakereskedéseik, szervizeik és töltőállomásaik vannak). Szimplán elemezgetni az értékelési mutatókat értelmetlen, mert annyira magasak, vagy nem kalkulálhatóak. A vállalat eddig folyamatosan veszteséges ha a gördülő 12 hónapos eredményeket nézzük, bár már volt korábban nyereséges negyedév és a tendencia egyértelműen megfordulni látszik.


A nagy árfolyamnövekedés ellenére nincs arról szó, hogy az értékeltség további elszállása táplálta volna a piaci reményeket, 2012 kivételével. A Tesla-ban régóta bíznak a befektetők, bár a volatilitás nagy, de tendenciáját tekintve hasonló szintekre árazzák be a papírokat a valamelyest használható mutatóknál, így pl. a P/S esetén is.


DCF modellel sem érünk el sokat, mert a bemeneti változók, így a várható bevételek, a margin-ok, és a tőkeköltség megbecslése is csak kezelhetetlenül nagy bizonytalanság mellett lenne alkalmazható. Akárhogy is, a nagy növekedési szakasz végére, optimistán számolt 9%-os nettó eredményhányad mellett legalább 16 milliárd dolláros bevételre van szüksége. Az értékeltség még így is magasabb lenne, mint bármely más autógyártó esetén, de már a józan számításokon belül.

Nyilvánvaló, hogy a jelenlegi modellkínálattal ezt a Tesla nem fogja tudni elérni. Ehhez évente legalább 190-200 ezer autót kellene eladni, anélkül, hogy az ár bármilyen nyomás alá kerülne, ami összességében ebben az árkategóriában szinte lehetetlen. Más azonban a helyzet, ha további kategóriákat is megcéloz a cég. Összehasonlításképpen: a BMW tavaly 1,66 millió autót adott el, de a termékskála a kis és középkategóriás autóktól kezdve a szabadidőautókon át a luxus és életstílus kategóriáig terjed. A legtöbb eladott modelljük ára a presztizsmárka ellenére még mindig mélyen a Tesla S ára alatt van. A Tesla ezzel tisztában van, ezért bővítik a kínálatot. Már év végétől rendelhető lesz a Model X szabadidőautó és valószínűleg 2015 végétől, 2016-tól a Model E (másik nevén Gen 3, utalva a 3. generációs Tesla modellre), középkategóriás személygépjármű is. Ez utóbbi időpont elvileg még nem biztos, de a bécsi márkakereskedésben ezt mégis tényként kezelték. Mindez azonban a nagy fejlesztési igények és a Supercharger hálózat bővítésének szükségessége nem lesz egyszerű feladat.


Jövőbeni utak

Mindezek tudatában két pályát látok a Tesla előtt. Az egyik egy közepesen optimista, a másik egy hasonló mértékben, de pesszimista forgatókönyvet vázol fel. Az első esetben sikerül időben piacra lépni az új modellekkel, amelyek nagy sikereket aratnak, valamint a konkurencia továbbra is csak kullog utánik, így a magas termékárazás is fennmarad. A második esetben az új modellek késnek, és mérsékelt sikert aratnak, miközben a cég komoly leárazásokra is kényszerül. Persze a későbbi Model E megjelenés és a kevesebb eladás miatt az átlagás még így sem lesz alacsony a prémiumkategóriát jelentő S és X eladás súlya miatt, de összességeben 2020-ra csak alig több, mint feleannyi auto lesz eladható, mint az optimista forgatókönyv esetén. Az első esetben az évtized végére 450 ezer feletti Tesla fog suhanni az utakon, a második esetben mintegy 262 ezer. Természetesen létezik egy nagyon optimista forgatókönyv is, amelyben a Tesla többmilliós eladással képes úgy autóipari forradalmat elindítani, hogy a versenytársak nem lépnek és egyes szegmensekben több tízszázalékot kihasítani a piacból. Ebben az esetben a soktízmilliárdos, vagy akár a bőven 100 milliárd dollar feletti kapitalizáció sem elképzelhetetlen. Ez egy igazi forradalom lenne, egy olyan lehetőség, amiről a tavalyi Indexen megjelent cikkemben is írtam. Világos, hogy a globális terjeszkedésben is komoly távlatok vannak (például Bécsben becslés alapján 100 autót adtak el január óta), de ezek már jelentős részben beépültek a várakozásokba.



A fenti két ábrán kékkel az optimista, pirossal a pesszimista forgatókönyv árbevétele, alatta pedig a nettó eredménye látható. Ahogy a grafikonon látszik, a nettó eredmény elválása (de valamelyest még az árbevétel is) a Tesla E modell várható bevezetése környékén történik. Hiába az S és az X (az első már amúgy is sikeres), minden a tömegterméktől függ: el tudják-e adni, és lesz-e rajta jelentős árrés? Még ha a kedvezőbb folyamatok is zajlanak le, akkor is csak hat év múlva fog az árazás mintegy kétszeresére-másfélszeresére visszaesni ahhoz képest, mint egy most jól menő autógyár, például az említett BMW esetében. A negatív szcenárió esetén viszont a jelenlegi árazás az árbevételt tekintve másfél, az eredményt tekintve pedig két és félszerese annak, ami egy fejőstehén életciklus szakaszba jutott cégtől elvárható lenne. Ráadásul jelen számításomba a későbbi befolyó pénzeket még csak nem is diszkontáltam, ez kis mértékben még tovább rontaná az összképet.

Összességében a Tesla egy elképesztően túlértékelt vállalat, ha nem lesz képes az új modellekkel érdemi részt kihasítani a piacból, akkor nem indokolt a részvény vásárlása, sőt inkább a – kétségtelenül pokoli nehéz időzítésű – shortolás lenne indokolt. Amennyiben képes lesz ismét egy versenyképes autót összerakni a középkategóriában, az eladási adatok sok százezerre is rúghatnak. Ebben az esetben pedig még olcsó is a papír. Akárhogy is, a jelenlegi árszint nem marad majd fent sokáig. A piaci szereplők ezt nagyon jól sejtve rángatják is az árfolyamot, igaz: túlságosan is rövidtávú hírekre alapozva. A következő, május 7-én érkező gyorsjelentés ebből a szempontból kevéssé lesz lényeges, de arra számítsunk, hogy a piac hektikusan fog reagálni.


Technikai kép

Nagyon magas forgási sebesség, pl. 9,2 millió darabos átlagos forgalom 89 milliós float-hoz képest. Ez egyébként dollárban is nagyon magas, az aktuális árfolyamtól függően megközelíti a napi 2 milliárd dolláros forgalmat. Összehasonlításképpen, a világ legértékésebb vállalata címért az Apple-el versengő, 430 milliárdos kapitalizációjú ExxonMobile esetén a jellemző napi dollárban mért forgalom ennek megközelítőleg a fele. Ráadásul, akkor még az elrejtett likviditásról nem is feltétlenül beszéltünk. Ez azt jelenti, hogy a Tesla-ra rengeteg rövid és középtávon gondolkozó spekuláns szállt rá (és ha úgy adódik ugyanilyen gyorsan el is tűnnek majd).

A nagy ugrás a forgalomban a 2013 első negyedéves ébredezést követően a tavalyi év második negyedévére datálható. Ez egybeesik a 40 dollár ellenállás és akkori mindenkori maximum átlépésével, ami egy a logaritmikus grafikonon jól látható, és még mindig tartó hosszútávú emelkedő trend kezdetét is jelzi egyben. Bár tavaly ősszel volt egy remek short lehetőség és komoly zuhanás, de az ár még a hosszútávos tendenciát jelző 200 napos sima mozgóátlag közelébe sem esett le. Hasonló, de kisebb mértékű korrekció zajlott le az utóbbi két hónapban, ám éppen tegnap ismét egy komoly akkumulációs nap során újfent megmutatta az erejét a papír. Trendfordulóról cask akkor beszélhetnénk, ha több héten át tartó magas volatilitású esés során, számos disztribúciós nap után legalább a mostani lokális minimum alá estünk, de még inkább akkor, ha a 200 napos átlag alá kerülne a kurzus. Természetesen a 200 nap nem kőbe vésett, de mindenképpen egy hosszú távú mozgóátlag felülről történő keresztezése lenne a végső megerősítés. Ha a Tesla képes lesz a középkategóriát és a szabadidőautó piacot is meghódítani, akkor azt a piac még időben le fogja reagálni, ezért technikai alapon, egy kitörés, akár új csúcs esetén is érdemes lehet venni a részvényekből, persze konzekvens kockázatkezelés mellett (bár mint feljebb említettem, a Supercharger hálózat fejlesztési üteme árulkodó jel lehet).


Közelebbről megnézve a grafikon tele van gap-ekkel, ami miatt igen komoly overnight risk jelenik meg az árfolyamban. Ez adott esetben még egy hosszabb távú pozíció későbbi eredményét is jelentős mértékben befolyásolhatja. Így bármikor, de különösen rövidtávú kereskedés esetén inkább a nap elején javasolt pozíciókat nyitni, és stop-al, illetve nagymértékű kedvezőtlen áralakulás vagy hírek esetén akár már aznap lezárni azt.

---

Ha tetszett ez a bejegyzés a jobb felső sarokban tudsz a későbbiekre email-ben, RSS-ben, és Facebook-on feliratkozni.


Tuesday, April 15, 2014

Új utak – összefoglaló a blog jövőjéről

Kérem mindenki megértését, ez most egy kicsit személyesebb hangvételű bejegyzés lesz, de ígérem, hogy ha érdekelnek a magasabb hozamú befektetések és a pénzügyi piacok, akkor érdemes pár percet szánni az elolvasására. 

A Bridge Wealth Management blog közel 9 éve indult, és a befektetési területen nagyon sok témakört érintett ez időszak során. Mint bizonyára feltűnt az utóbbi hónapokban elmaradtak a blog bejegyzések. Ennek a fő oka az volt, hogy több olyan teendőm volt, ami miatt nem jutott időm új cikkeket és elemzéseket írni, mert új tevékenységek előkészítésével voltam elfoglalva. A másik ok pedig az, hogy az új tevékenységek miatt a régieket fokozatosan fel kellett számolnom, ami miatt kevésbé tudtam itt releváns tartalmat publikálni.

Ez így talán súlytalanul és sejtelemesen hangzik, ezért inkább egy kis kérdezz-felelek formájában elmagyarázom.

Mit fejeztél be?

Tavaly egy alapkezelőnél lévő portfólió menedzseri munkámat, illetve két brókercéggel együttműködésben vitt, ügyfélkör részére folytatott tanácsadási szolgáltatást, idén pedig egy tőzsdei vagyonkezelőben lévő igazgatósági tisztségemet zártam le. 

Miért fejezted ezeket be?

Mert a jövőben fókuszált módon, egy szakmai területre szeretnék koncentrálni, ráadásul a korábbi projektjeim jogszabályi vagy etikai oldalról még összeférhetetlenek is lennének az új tevékenységemmel.

Mit fogsz ezentúl csinálni?

A Bridge Wealth Management tevékenységét módosítva egy indikátor rendszer fejlesztésével foglalkozom egy ideje, aminek első részeit hamarosan angol nyelven fogom publikálni, illetve ez alapján az aktuális eseményeket elemezni. A rendszer segítségével a Geo Professional Portfolio Zrt. munkatársaként portfóliókezelést is fogok végezni.

Mi ez az indikátor rendszer?

Erről hamarosan többet megtudhatsz majd a BFindicators.com oldalon, de már most fel tudsz iratkozni, és később email-ben értesítelek az indulásról. Elöljáróban annyit, hogy az újonnan fejlesztett indikátorok egy egészen eltérő perspektívából vizsgálják majd a pénzügyi piacokat, ami eltérő és hasznos értelmezési lehetőségek mutat majd fel. 

Miért angolul publikálsz ezen az oldalon?

Mert szeretném, ha nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi befektetői közösség egy részét is elérhetném. Az angol nyelv ismerete befektetés szakmai berkekben alapkövetelmény. Ráadásul a magyar olvasók nagy része amúgy is ért angolul, így őket sem veszítem el.

Miért a Geo Professional Portfolio Zrt. lesz a partnered?

Sok céggel dolgoztam együtt az elmúlt években, voltak negatív és pozitív tapasztalataim is, de amit a Geo Professional Portfolio Zrt. kínál a hazai ügyfeleknek, magasan a legjobb. 

  • Egyrészt egy erősen fókuszált tevékenységet végeznek, nincs bizományosi tevékenység, corporate finance, kizárólag sikerdíj orientációjú portfóliókezeléssel foglalkoznak. Ily módon nincs érdekütközés az ügyfelek és a befektetési szolgáltató között, mindketten a jó eredményekben érdekeltek. 
  • Másrészt a céget olyan szakemberek vezetik, akiknek elképesztően nagy tudása és tapasztalata van a piacon. Dr. Pacsi Zoltán nevét sokan ismerik, a hazai értékpapírpiac születésének és fejlődésének egyik legfontosabb alakja, hét éven át vezette a mára az MNB-be beolvadt a piacot felügyelő PSZÁF egyik elődszervezetét és a BÉT ügyvezetője is volt sok más mellett a karrierje során. Külön kiemelendő még Kosovics László és Veseta Nándor tapasztalata, valamint az anyacég, a Geomédia háttere is.
  • Harmadrészt a cég kizárólagos partnere az Interactive Brokers csoport, akiket már több mint egy évtizede én is jól ismerek, és akik nem véletlenül népszerű brókercég, hiszen nagyon alacsony költségek mellett, a felesleges és költséges részlegeket kihagyva, magas technológiai szinten lehet velük széleskörű piacokon kereskedni. A vállalat alapítója egyébként az egyik leggazdagabb magyar, akiről annak idején már írtam is egy cikket, kisebb hullámot elindítva a hazai gazdasági sajtóban. 
  • Mindezeken túl még egy személyes motivációm is van. 2009 óta, amikor úgy döntöttem, hogy a figyelem megosztó önálló működés helyett másokkal együtt dolgozom, soha nem volt lehetőségem a befektetési stratégiáimat beleszólás, vagy akár durva torzítás nélkül végigvinni. Ennek oka néha a jogszabályi környezet változása, esetenként a partner üzleti modellje, olykor annak hozzáállása, vagy akár a technológiai szint elmaradása voltak. Itt ilyen problémák nincsenek, és végre szabadon úgy és azzal foglalkozhatok, amit szeretek, de mégis egy kiváló csapattal dolgozhatok együtt.
Mi lesz ezzel a blog-gal? 

A blog-ot folytatom, és rendszeresebben lesz itt bejegyzés. Ugyanakkor a korábbi időszakok gyakori, heti akár többszöri frissítésére biztosan nem lesz időm. Ezért amit ígérhetek, az havi egy összefoglaló a piacokról, elsősorban a bfindicators.com oldalon már megjelentek alapján. Az első ezzel kapcsolatos bejegyzés májusban lesz.

Természetesen időről időre (például jövő héten) lesz egy-egy fontos témakör, vagy esemény, így az említettnél több cikk is születhet. A havi egy elemzés csak egy minimum, aminek megjelenését viszont garantálom.

Őszig megnézem, hogy így milyen érdeklődés lesz a blog bejegyzéseire, mekkora lesz az olvasottság és milyen visszajelzéseket kapok. Ha ezek pozitív visszajelzést és komoly érdeklődést mutatnak, akkor örömmel folytatom. Mindezeken túl eddig is nagyon köszönöm az olvasók 9 éven át meglévő bizalmát, és remélem, hogy még sokáig tudok nektek érdekes információkkal szolgálni. 

Mit tegyek, hogy ne maradjak le a fejleményekről?

Először is, ha még nem tetted volna a blog bármely oldalán, vagy a brdigewealthmanagement.blogspot.hu oldalon a jobb felső sarokban iratkozz fel, és email-ben megkapod a minimum havi egy összefoglalót. 

A bwm.hu oldalon is feliratkozhatsz a befektetési tippeket tartalmazó hírlevélre.

Ha használod, akkor az RSS olvasódban is érdemes követni a bejegyzéseket, a link szintén a jobb oldalon, az email feliratkozás alatt található.

Amennyiben érdekel az új indikátor rendszer és közepes szinten jól tudod értelmezni az angol szöveget, szintén iratkozz fel a BFindicators.com oldalon

A Facebook-on és Twitter-en továbbra is lesznek tippek, sajtómegjelenések, cikkek, hanganyagok, videók, jellemzően heti 1-2 alkalommal. 

Köszönöm, ha továbbra is megtisztelsz bizalmaddal, és ha kérdésed van, nyugodtan írj az info@bwm.hu címen. 

Tuesday, January 14, 2014

A Wall Street farkasa - filmkritika és beszélgetés Réz Andrással

(...a bejegyzés elején a szöveges kritika, a végén pedig a címben írt videó látható...)

---

Ha minden idők egyik legnagyobb rendezője, Martin Scorsese új filmet készít, arra mindenki odafigyel. Bármi is legyen a témakör, bárki is szerepeljen benne, akár egy Távol-Keleti film remake-je, vagy egy életrajz vászonra vitele is történjen éppen. Scorsese a nyolcvanas és kilencvenes években brillírozott igazán, főként az olyan maffia és alvilági történetei által, amelyek a mára tipikussá szelidült, de akkor megrázó erejű felemelkedés és bukástörténeteket jelentették.

Aztán eljött a DiCaprio időszak, és a mester zseniből egy megbízható, jó minőséget szállító iparossá vált, és már kevésbé a tálentum és a kreativitás játszott főszerepet, mint a tehetség és a lendület, ami továbbvitte. Ugyanakkor tény, hogy az ezredfordulót követően új műfajok, és eltérő történetek jelentek meg a repertoárjában, köztük tőle szokatlan témakörű dokumentumfilmek, sorozatok, krimire hajló pszichológiai dráma, sőt még egy családi film is.


Amikor először hallottam arról, hogy Scorsese filmet forgat Jordan Belfort történetéről, azt hittem, hogy ismét visszatér a legnagyobb sikerei receptjéhez, és egy egészen más tálalásban ismét végignézhetjük, ahogyan Sam Rothstein felemelkedik, majd az elbizakodottsága és a belső harcok miatt nagyot zuhan. Érdeklődésemet természetesen az is fokozta, hogy ez egy „tőzsdés” filmként került eladásra. Bár voltak óva intő jelek, amik arra utaltak, hogy itt mindkét szempontból egészen másról lesz szó, ezekre ügyet sem vetettem. A karácsonyi zaba maraton kipihenése után első dolgom volt, hogy megnézzem a Wall Street farkasát.

A film elején azonnal egy gyors sokk kaptam. Nem tudom mennyire volt szándékos, vagy sem, de még éppen időben ébresztett fel az első szekvencia, hogy itt valami egészen másról lesz szó, mint amit vártam. A telefonálós jelenetek feleslegesen harsányak és egyértelműen túlzóak. Mintha a Wall Street – Tőzsdecápák gyenge koppintásáról lenne szó. A DiCaprio által alakított Belfort lelkesedése nevetséges. Ám ez még mind semmi ahhoz képest, amit a színészi túljátszás atyaúristene, Matthew Mchongho...Mechaunge .... McConaughey hírnevéhez méltó módon előad (tegyük hozzá: az utóbbi években mutat némi fejlődést). A brókercégek kereskedési termeinek legnagyobb arrogáns seggfejeit gyúrta össze, ezt négyzetre emelte és egy kis szteroiddal összemixelte. Amennyi lélek még maradta a karakterben, azt pedig lézeres technológiával kivágta belőle. Ahogy a klasszikusból már hallhattuk: a lelkiismeretet hírből sem ismeri. A kegyetlenül kínos telefonálós jelenetek után az újoncot egyből az egyik legelegánsabb étterembe cipeli, csak azért, hogy ott jól kioktathassa és elsorolhasson minden közhelyet, amit a társadalom széles rétegei a Wall Street-nek tulajdonítanak (és aminek egy jó része kétségtelenül igaz is). Semmi, de tényleg semmi új nem volt a film első 15 percében.


Azt hiszem, hogy még sohasem mentem ki moziból egyetlen filmről sem, legalábbis nem saját indíttatásból, de itt őszintén eljátszottam a gondolattal. Ekkor szerencsére eljött 1987 október 19-e, amely napon a cég csődjét egy dudaszó (!) jelzi, és gyanút fogtam. Ez a film egész egyszerűen nem lehet ennyire rossz, itt valami tévedés van, talán rossz terembe ültünk be, vagy Scorsese a bolondját járatja velünk. És tényleg.

Mert ekkortájt megjelenik Jonah Hill és egyetlen hülye vigyorral egy olyan lavinát indít el, ami megmenti a filmet. Nem azért, mert jobb lesz, hanem azért, mert a történet magát egészen más összefüggés rendszerben helyezi el. Ez a film ugyanis nem egy biográfia, nem egy dráma, vagy akár társadalomkritika, hanem sokkal inkább egy vígjáték. Scorsese túlzásokkal, groteszk megoldásokkal, börleszkbe illő jelenetekkel operál. A történet itt teljes mértékben a háttérbe szorul, hiszen úgyis tudjuk, hogy mi az eleje, a közepe és persze a vége.

Amint Belfort és bunkóságból táplálkozóan gátlástalan társai elkezdik ámokfutásukat, a Wall Street-et (nem is az utcát, hanem a valódi befektetési szolgáltatókat) többé egyetlen alkalommal sem látjuk, és ez így is van jól. Hogy minek köszönhetjük a címadást, azt még most sem értem, de nyilván el is kellett adni a mozijegyeket valahogyan. Belfort sem mondott mindig igazat, na.

Ez a film tehát nem a tőzsdéről szól, hanem a marketingről, annak is egy igen agresszív fajtájáról, keményen kifigurázva az akkori korszellemet és a megelőz alkotásokat. Belfort cégének a tevékenysége lényegében ugyanaz, mint amit minden idők legrosszabb, „tőzsdésnek” (titulált) filmjében, a Boiler Room-jában is műveltek. A különbség csupán annyi, hogy amíg a Wall Street farkasa egy pillanatig sem veszi komolyan önmagát, addig a Boiler Room (nem vagyok hajlandó leírni a magyar címet) végig azt teszi, és ettől lesz borzalmas. Scorsese filmjét viszont éppen ez az írónára való hajlam menti meg a katasztrófától.


A legrosszabb elkerülése azonban még nem jelenti automatikusan a megüdvözülést. A humor és a saját korlátok túllépése, illetve a műfaj keretei közüli kilépés is kevés ahhoz, hogy újabb Scorsese mestermű szülessen meg. A viccces jelenetek másfél kivétellel annyira nem humorosak, hogy akár órák múlva is emlékeni lehessen rájuk. A karakterek nagy többségében annyi mélység van, mint egy pocsolyában, pedig ez egy vígjáték esetén is sokat adna a filmhez. Sőt maga a humor is alapvetően egy dimenziós, ami három óra alatt még az ügyesebb színészek kezében is könnyen megkopik. Hiába hozza a formáját rutinból DiCaprio, hiába érez rá valami nehezen megfogható finomságra Jonah Hill, és hiába vág le egy elképesztő jelenetet szinte teljesen egyedül a film meglepetésembere, az elsősorban nyálas rendezéseiről ismert Rob Reiner, ez kevés ahhoz, hogy a film igazán jól sikerüljön. Az igazi kreativitást még a jól sikerült casting sem pótolhatja.

Ami a filmben talán a legmulatságosabb, azt nem is a vásznon, hanem a médiában, közösségi oldalakon, és az ismeretségi körben lévő tömegpszichózis gyors létrejötte. Egy Scorsese-DiCaprio tandemnek örülni kell, különben lenéznek a többiek, a „tőzsdés” közhely szótárnak pedig muszáj tapsolni, még akkor is, ha nem is egy kötet, hanem a komplett könyvtár ránkborult. Olyan ez, mint a Nutellás változat, a Nagyi Palacsintázójában: akármennyit is tesznek bele a barna krémből, az akkor is ízleni fog a népnek.

A tömegpszichózis működik, ez onnan is nyilvánvaló, hogy szinte alig van, aki tényleg érti, hogy mi folyik itt. A világ, immár nem először, szépen bedőlt Belfort agresszív, tesztoerontól túlfűtött, minden fronton gyorscsapású egységeket használó marketing gépezetének. Az elhalmozás, a figyelemelterelés egyik gyakran használt módszere és itt csak úgy ömlik ránk a kokain, a prostituáltak, a kidagadó erekkel rendelkező telefon kufárok zaja, és persze egy csomó zöldhasú.

Sajnálatos, hogy ez sokaknak elég ahhoz, hogy áradozzanak erről a filmről, ami egy egyszer élvezhető, közepes szintű vígjáték lett, ráadásul értékelhetetlenül kevés szakmai tartalommal. A történet végén pedig külön csalódást keltő, hogy felháborító módon Belfort az újjaszületett hírnevét a saját marketingjére használja fel, Scorsese az utolsó jelenettel aranytálcán kínálja fel neki ezt a lehetőséget, amit a való életben bizony pofátlanul ki is használ.

A Wall Street farkasa nem a Wall Street-ről, és nem is a farkasokról szólt, talán sokkal inkább a kígyókről, rókákról, de még az is lehet, hogy a lemmingekről. Befektetői szempontból nincs igazi tanulság. Talán csak annyi, hogy legyünk óvatosak, különösen azokkal brókerekkel, akik hasonló módon lukat beszélnének a hasunkba, és gyors meggazdagodással hitegetnének. Még csak el se köszönjünk, hanem tegyük le a telefont. A hangzavar után mindig jólesik egy kis csönd.

---

A film kapcsán a Gazdaság TV-től meghívtak egy beszélgetésre, ahol Réz Andrással, az ismert filmesztétával külön-külön, aztán együtt boncolgattuk Belfort történetét. Itt egy rövid, 5 perces verzió, a hosszabb, vágatlan (director's cut :) ) változat, pedig az alábbiakban tekinthető meg.



(További könyv és filmkritika, illetve ajánló itt érhető el PDF formátumban.)